Novinky

19. 5. 2024

19. mistrovství ČR v sudoku se uskuteční 7. a 8. září 2024

Je pro nás potěšením, že stejně jako v předchozích letech se akce koná v areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně na Kotlářské.

Všichni znalci a nadšenci do sudoku jsou srdečně zváni!

 

13.8.2023

Spuštěno přihlašování na 18. mistrovství ČR v sudoku

30. 6. 2023

18. mistrovství ČR v sudoku se uskuteční 16. a 17. září 2023 v Brně. Všichni přátelé sudoku jsou srdečně zváni!

22. 9. 2022

Byla zveřejněna pravidla a způsob vyhodnocení soutěží - v sekci Pravidla.

18. 9. 2022

V sekci Program byl aktualizován harmonogram soutěžního víkendu.

3. 5. 2022

Mistrovství ČR v řešení sudoku 2022 se uskuteční o víkendu 24. a 25. 9. 2022 v Brně. Je pro nás potěšením, že se stejně jako v předchozích letech akce koná v areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně na Kotlářské.

Všichni znalci sudoku jsou srdečně zváni!

24. 10. 2021

Soutěžní víkend máme za sebou. Děkujeme všem účastníků, že dorazili a prali se s tabulkami sudoku jako lvi.

Jak to všechno dopadlo, naleznete v sekci VýsledkyGratulace všech úspěšným řešitelům!

21. 10. 2021

Seznam řešených úloh pro soutěž jednotlivců a soutěž v logice byl doplněn o bodování, naleznete v sekci Program.

Byly zveřejněny hygienické podmínky soutěže a rozeslán informační e-mail všem přihlášeným účastníkům. Byla prodloužena doba o 1 den (do čtvrtku 21. 10. 2021), kdy je možné se přihlásit za snížené startovné, taktéž se odhlásit se zárukou vrácení startovného.

20. 10. 2021

V sekci Program byl aktualizován harmonogram soutěžního víkendu.

V sekci Pravidla byla doplněna pravidla pro soutěž jednotlivců včetně playoff a pro soutěž týmů.

18. 10. 2021

V sekci Program naleznete soupis všech řešených úloh pro soutěž jednotlivců a vloženou soutěž v logice. Dotazy a připomínky k instrukcím směřujte přímo autorovi do fóra

8. 10. 2021

Přihlašovací formuláře pro soutěže jednotlivců a týmů byly spuštěny. Najdete je v sekci Přihlašování.

6. 10. 2021

Byl zaktualizován web mistrovství. Další informace očekávejte v následujících dnech.

22. 9. 2021

Zveme všechny sudokové nadšence na Mistrovství České republiky v řešení sudoku 2021, které se uskuteční 23. a 24. října 2021 v areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně na Kotlářské. Sudoku zdar! 

2. 10. 2020

MČRS 2020 v obrázcích a číslech lze nalézt na https://sudokualogika.rajce.idnes.cz.

Vrchol soutěžního programu, playoff o mistra ČR v sudoku, je zachyceno v krátké reportáži, která obsahuje všechny řešené tabulky sudoku, lze shlédnout i videa z playoff. K první úloze playoff, Renban sudoku, byl sepsán návod.

Díky všem za účast a na dalších sudokových mistrovských kláních se budeme těšit na viděnou!

8. 9. 2020

Zprávu rozhodčího MČRS 2020 naleznete zde.

6. 9. 2020

Konečné výsledky 15. MČR v sudoku hledejte v sekci Výsledky. Průběh playoff soutěže jednotlivců a výsledky vedlejších kategorií budou doplněny.

5. 9. 2020

Aktuální informace dáváme na stránku http://mcrsudoku.sudokualogika.cz/zive.

4. 9. 2020

V sobotu 5. 9. budou prostory otevřeny po 9:00 (Kotlářská 2, budova 08), registrace účastníků na místě zahájíme v 9:30.

Úvodní slovo k soutěži a obeznámení s pravidly je v plánu na 10:05 a luštit začínáme v 10:15!

1. 9. 2020

Zájemce o sobotní oběd prosíme o vyplnění dotazníku, o který chod by měli zájem. Nejlépe do čtvrtka večer, abychom předali informaci restauraci Stavba, která se nalézá cca 10 minut chůze od místa konání MČRS 2020.

Sobotní večerní setkání a posezení je zarezervováno taktéž v restauraci Stavba.

Pro nedělní oběd nemáme zarezervovanou restauraci, námi nejvíce preferovaná restaurace U Karla nepřijímá rezervace, nicméně oběd v našem počtu by prý problém nebyl. Menu na neděli připraví až v sobotu, tudíž budeme účastníky se zájmem o nedělní oběd informovat během sobotního programu soutěže.

V okolí místa konání jsou další restaurace, pokud byste měli zájem se naobědvat po vlastní ose. Naše tipy přidáme do sekce Stravování. Mějte na paměti délku obědové přestávky viz sekce Program.

31. 8. 2020

Byl finalizován harmonogram turnaje a jednotlivých kol. Luštit začneme v sobotu prvním soutěžní kolem v 10:15. Odpolední sobotní program zahájí vyhlášení juniorského mistrovství ve 14:00. Celý sobotní program bude končit v 18:00. Poté je v plánu společné posezení účastníků turnaje v nedaleké restauraci Stavba.

Nedělní dopolední blok od 9:15 zahrnuje dvě kola soutěže jednotlivců a poslední týmové kolo. Na playoff jednotlivců se můžete těšit v neděli po obědě. Konec soutěžního víkendu očekáváme po vyhlášení výsledků něco málo po třetí hodině odpolední.

Detailní rozpis naleznete v sekci Program.

29. 8. 2020

Nejen pro ty, kteří se dosud nesetkali s některými z uvedených typů sudoku pro juniorské MČR v sudoku, jsme uveřejnili ukázkové úlohy k procvičení.

24. 8. 2020

V rámci juniorského MČR v sudoku se objeví následující typy úloh:

Klasické sudoku
Nepravidelné sudoku
Diagonální sudoku
Paritní (neboli Sudoliché) sudoku
Sousledné sudoku
Duhové (neboli Disjoint Groups) sudoku
Antiknight
Windoku
Killer
Samuraj (neboli 5 spojených tabulek sudoku)
a nějaké to překvapení

Pro juniory běží na spřáteleném webu FED-SUDOKU soutěž Studentská liga, kde mohou týden co týden okusit tabulky lehčí obtížnosti. Příští týden se několik z vyjmenovaných typů sudoku v soutěži objeví, lze si je tak zahrát online přímo v prostředí webu.

23. 8. 2020

Přidáváme první informace k průběhu soutěží:

Soutěž jednotlivců bude jako tradičně zakončena playoff pro sedmičku nejlepších. Do počtu sedmi budou zahrnuti i případní zahraniční účastníci, kteří ale mistrovské cenné kovy nezískávají.

Playoff soutěže jednotlivců se bude luštit na flipchartech.

Do týmové soutěže složené z trojic hráčů se nezapočítávají výsledky ze soutěže jednotlivců. Výsledky tedy budou určeny z výsledků týmových kol. Cenné kovy získávají týmy složené jak z českých, tak zahraničních účastníků.

Juniorské mistrovství proběhne na začátku sobotního programu, podobně jako v minulých letech bude soutěž tříkolová a odhadovaný čistý čas délky luštění je plus mínus 120 minut.

21. 8. 2020

Pokud sháníte ubytování na soutěžní víkend v Brně, koukněte do Dalších informací sekce Ubytování. Uvedli jsme tři námi doporučená, kde jsme v předchozích letech přebývali.

Sudokářské hráčské jádro, které přijíždí na MČRS do Brna z různých koutů naší vlasti, se domlouvá v návštěvní knize FED-SUDOKU na ubytování v apartmánech blízko dějiště. Neváhejte se v návštěvní knize ozvat, pokud byste měli o ubytování zájem.

17. 8. 2020

Byly zveřejněny přihlašovací formuláře pro soutěž jednotlivců, stejně tak tříčlených týmů. Oba naleznete v sekci Přihlašování. Odkazy na další informace, včetně opatření, která budou svátek všech sudokářů provázet, hledejte v novinkách v příštích dnech. A hurá trénovat!

1. 3. 2020

15. Mistrovství České republiky v řešení sudoku se uskuteční 5. a 6. září 2020 v areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Program bude obdobně jako v předešlých letech zahrnovat Juniorské MČR, mistrovské soutěže jednotlivců a týmů a vloženou soutěž v logice. Všichni přátelé sudoku jsou srdečně zváni!

30. 6. 2019

Reportáž z MČRS 2019 od Petra Lichého, autora sudokvé části, a komentáře hráčů naleznete v článku Reportáž o průběhu MČR v sudoku.

6. 6. 2019

Byla doplněna pravidla pro playoff soutěže jednotlivců a playoff týmové soutěže, oboje najdete na stránce Pravidla (dole). Seznam úloh pro playoff týmové soutěže hledejte v Programu soutěží.

6. 6. 2019

Společné sobotní posezení je naplánováno v nedaleké restuaraci Pegas (ulice Jiráskova 44). Na místo se přesuneme hned po skončení celodenního programu, který je plánován na 18h. Na místě máme zarezervovanou zahrádku ve dvoře restaurace. Předpověď slibuje teplý sobotní večer, který nám doufejme zpříjemní naši večerní zábavu. Všichni přátelé sudoku a logických her jsou na posezení zváni.

5. 6. 2019

Na stránku Program soutěží (dole) byly doplněny informace o úlohách, které budou použity v týmové soutěži a v playoff soutěže jednotlivců. V případě dotazu na autora ohledně pravidel úloh, můžete využít webové fórum.

4. 6. 2019

Aktuální obědové info: Společné obědy během sobotní a nedělní obědové přestávky jsou domluveny v nedaleké restauraci Stavba (ulice Grohova). Vybírejte z obědového menu, cena s polévkou je 98 Kč nebo 108 Kč podle zvoleného jídla. Svůj výběr prosím zvěčněte do objednávkového formuláře. Čím dříve, tím lépe.

3. 6. 2019

Byl zveřejněn seznam úloh ze všech 6 kol jednotlivců. V plánu je taktéž zveřejnit seznam úloh pro týmovou soutěž a playoff. Sledujte novinky a stránku s Programem soutěží.

30. 5. 2019

V rámci partnerství s pořádající školou, kterého si velmi považujeme, oznamujeme, že studenti a zaměstnanci Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity mají celý dvoudenní program Mistrovství republiky v sudoku zdarma. Děkujeme.

30. 5. 2019

Přidáváme informace o možnostech stravování během soutěžního víkendu.

Během obou soutěžních dní bude zajištěno občerstvení formou studených a horkých nápojů a něčeho drobného k zakousnutí blízko hracího sálu.

Společné obědy během sobotní a nedělní obědové přestávky jsou domluveny v nedaleké restauraci Stavba (ulice Grohova - situační mapka). V týdnu před MČR bude zveřejněn dotazník, v kterém si budete moci jídlo předem objednat.

Sobotní posezení je naplánováno v nedaleké restuaraci Pegas po skončení celodenního programu, všichni přátelé sudoku a logických her jsou zváni.

8. 5. 2019

Autor úloh MČRS Petr Lichý poskytl stručné informace o jednotlivých kolech soutěže jednotlivců MČRS:

 • 1.kolo - klasiky
 • 2.kolo - varianty
 • 3.kolo - sprint
 • 4.kolo - inside / outside
 • 5.kolo - se zadáním / bez zadání
 • 6.kolo - varianty Petra Lichého / klasické varianty

 

29. 4. 2019

Stránky aktualizovány pro 14. ročník MČRS. Akce se koná 8. a 9. června 2019 na Přírodovědecké Fakultě MU v Brně. Mistrovství autorsky připravuje Petr Lichý, změnou v letošním ročníku mistrovství je týmová soutěž tentokráte pro 4 členy v týmu, těšit se můžete také na týmovou playoff.

Informace budeme průběžně doplňovat, zatím můžete zhlédnout předběžný časový program mistrovství.

 

20. 9. 2018

Úlohy řešené na mistrovství republiky byly nahrány do archivu na webu HALAS. Tam mají přístup všichni členové spolku se zaplaceným členským příspěvkem za daný rok. Na úlohy v pdf mají nárok také všichni účastníci daného turnaje, kteří platili startovné. V případě zájmu se nám ozvěte mailem.

18. 9. 2018

13. mistrovství ČR v řešení sudoku je minulostí. Výsledky všech soutěží a kategorií studujte na samostatné stránce. Další informace o průběhu a fotky plánujeme zveřejnit v průběhu následujících dnů. Budeme rádi, když nám zde ve fóru, na všeobecné stránce spolku nebo ve facebookové skupině sdělíte, jaké bylo mistrovství podle vás.

15. 9. 2018

Výsledky juniorského mistrovství:   kategorie J<15   kategorie J<18   kategorie J<21

Průběžné výsledky soutěže jednotlivců po 4 kolech ze 6:   jednotlivci po J4

Průběžné výsledky soutěže týmů po sečtení 4 kol jednotlivců:   týmy po J4

Neoficiální výsledky vložené soutěže v logice:   kategorie A i B

10. 9. 2018

V oba soutěžní dny bude možnost během polední pauzy poobědvat v blízké restauraci U Kormidla (Kounicova 286/43, web restaurace). Je možné vybírat ze čtyř jídel, jejichž cena včetně polévky činí 119 Kč - MENU (na stránce dole). Každého, kdo bude mít o oběd zájem, prosíme, aby hlasoval zde na doodlu uvedením jména (nicku) a zaškrtnutím políček nebo napsal email se svým výběrem na pokladnik@sudokualogika.cz do středy 12.září (včetně).

6. 9. 2018

O týmové soutěži

V rámci mistrovského víkendu proběhne i soutěž tříčlenných týmů. Účastnit se mohou trojice libovolně seskládané z účastníků individuální soutěže. Do výsledků se započítává součet zisku jednotlivců a výsledek ve třech kolech společného týmového luštění.

Pavel Kadlečík pro vás zprovoznil přihlašovací formulář, odkaz je na stejné stránce jako na formulář pro jednotlivce. Máte-li již složenou trojici, přihlaste se, prosím. Nemáte-li zatím tým, nezoufejte, váš zájem o hru v týmech stačí projevit ve formuláři jednotlivců (aby bylo natištěno dost zadání). Trojice z nezadaných hráčů složíme na místě, před začátkem soutěže. I proto prosím o přihlášení hotových trojic, aby bylo lépe přehledné, kdo zadaný je a kdo tým shání. Díky!

3. 9. 2018

Počet přihlášených utěšeně narůstá, máme z toho radost.

Na níže zmíněné stránce s organizačními záležitostmi přibyla informace o sobotním a nedělním obědě, o sobotním večírku a zmínka o parkování. Ohledně ubytování není řečeno nic konkrétního, ale pokud někdo v tomto bodě potřebujete poradit nebo něco zkonzultovat, ozvěte se.

26. 8. 2018

Člen výboru pověřený dohledem nad živými turnaji, Pavel Kadlečík, převzal částečně neobsazenou roli garanta organizace a připravil webovou stránku, kam budeme průběžně doplňovat různé organizační informace – o ubytování, stravování, večírku a podobně.

Máte-li k MČRS jakékoliv dotazy, ptejte se – emailem na info@sudokualogika.cz nebo ve fóru.

15. 8. 2018

Aktualizován program mistrovství. Případné drobné úpravy časování a více informací o jednotlivých kolech doplníme těsně před akcí.

15. 8. 2018

V souvislosti s finalizací přihlašovacího formuláře, poradili se pořadatelé o stanovení výše startovného. Vězte, na čem se usnesli. (Níže uvedené se týká účasti v celém dvoudenním programu. Účast v juniorském mistrovství ČR, v sobotu 15. 9. od 10 do 14 hodin je zdarma!)

Datum zaplacení Základní sazba Junior První účast Člen HALAS
do 10. 9. 2018 (včetně) 200 Kč 50 Kč 50 Kč sleva 50 Kč
do 15. 9. 2018 (nebo na místě) 250 Kč 50 Kč 50 Kč sleva 50 Kč

Komentáře k sazbám:

Základní sazba startovného (200 Kč) odpovídá dvoudennímu charakteru akce. Přirážkou 50 Kč penalizujeme přihlášení / zaplacení méně než týden před akcí nebo až na místě, protože tím vznikají pořadatelům pochopitelné komplikace s přípravou soutěžních materiálů, ad.

Pro juniory, tedy hráče do 21 let, kteří chtějí vyzkoušet nejen svou kategorii, ale celé mistrovství, stanovujeme minimální sazbu 50 Kč. Stejná sazba se týká i dospělých hráčů, kteří se v září 2018 zúčastní mistrovství ČR poprvé v životě.

Standardní slevu 50 Kč ze startovného, jako na každém turnaji, mohou uplatnit členové Hráčské asociace se zaplaceným členským příspěvkem pro rok 2018.

Za co je startovné:

Startovné tvoří v podstatě jedinou příjmovou stránku rozpočtu akce. Na výdajové stránce stojí především pronájem sálu, tisk soutěžních materiálů a odměny pro vítěze. Jako hráči za zaplacené startovné můžete očekávat úlohy, které náležitě procvičí váš mozek, a drobné občerstvení k dobití energie mezi koly soutěže. Akce negeneruje žádný zisk, případný přebytek půjde do rozpočtu HALAS k podpoře dalších sudokářských aktivit.

15. 8. 2018

Pravidla soutěží byla aktualizována. Hlavní změna se týká posuzování věku pro zařazení do kategorie v juniorském mistrovství, nově hraje roli výhradně rok narození. Týmová soutěž bude zahrnovat i výsledky tří jednotlivců, důvodem je chápání letošního MČR jako generálky na listopadové MS v Praze. Další drobné úpravy pravidel jsou ještě možné, například v detailech průběhu playoff.

15. 6. 2018

Webové stránky poprvé aktualizovány pro 13. ročník MČRS. Zapište si do diářů termín 15. a 16. 9. 2018 a v klidu čekejte na další informace. Pokud potřebujete něco vědět hned, klidně se zeptejte ve fóru či mailem.

12. 9. 2017

Soutěž je za námi. Výsledky studujte zde, pár fotek na facebooku.

26. 8. 2017

V této novince vás chci obeznámit s tím, jaké úlohy vás čekají na MČRS v soutěži jednotlivců. Vzhledem k tomu, že v plánu není zveřejnění kompletního Instruktážního bookletu, bude to vlastně jediná informace o úlohách, kterou se dozvíte předem.

Tak tedy, v soutěži jednotlivců na vás čeká 6 kol (první tři z nich budou tvořit Juniorské mistrovství ČR):

 1. Klasiky - úlohy klasického sudoku různých tvarů a velikostí (objeví se i jednoduché varianty typu sudé, liché, diagonála a pod.)
 2. FED alternativy - 10 základních a známých variant, které se objevují každý týden na stránkách www.fed-sudoku.eu (Sousledné, Killer, Srovnávací,...)
 3. Krtkův Pohár - tady budu opět odkazovat na FED a úlohy, které pravidelně připravuje Jan Krtek Novotný - v tomto kole na vás čekají vybrané typy variant z Krtkova poháru (Posloupnosti, Pevnost,...)
 4. Dvojice - budete luštit vždy dvojici tabulek (variant), přičemž všechna políčka na shodných pozicích v obou tabulkách, která obsahují stejná čísla budou vyznačena
 5. Nesudoku - úlohy které se mírně odlišují od základního pravidla sudoku, například nejsou použita všechna čísla, čísla se opakují a podobně (Blackout, Deficit, Surplus,...)
 6. Štafeta - v tomto kole budete luštit úlohy, spojené dle známého štafetového principu, z tabulky kterou vyluštíte přenesete čísla do následující tabulky.

18. 8. 2017

Zveřejněny přihlašovací formuláře pro soutěž jednotlivců a soutěž týmů MČR 2017. Narazíte-li na neobvyklé chování formuláře, či obecně s jakýmokoliv dotazy ohledně přihlašování se nebojte svěřit ve fóru. Zároveň se můžete seznámit s pravidly MČR 2017.

 

18. 9. 2016

Tak máme to mistrovství pro letošek všichni za sebou, hráči i pořadatelé. Playoff hlavní kategorie bylo napínavé a přineslo nového mistra ČR. Kompletní výsledky hledejte pod samostatným odkazem hlavního menu: Výsledky.

17. 9. 2016

Průběžné informace, výsledky a fotky nahráváme na facebook. Tady to všechno nahrneme až zítra večer po skončení mistrovství. Z ukončeného stručně pódiové výsledky mistrovství ČR juniorů:

Výsledky juniorského mistrovství v kategorie J21. Mistryně ČR Veronika Macků, 2. nejlepší výkon Michaela Bieliková (Slovensko), stříbrná medaile Klára Ševčíková, bronz Hanka Trávníčková.

Výsledky juniorského mistrovství v kategorii J18. Nejlepší výkon Diana Škrhová (Slovensko), mistr ČR Jan Vondruška, stříbrná medaile Klára Novotná, bronz Terezie Lukašáková.

Výsledky juniorského mistrovství v kategorii J15. Nejlepší výkon Natália Chanová (Slovensko), mistryně ČR Gabriela Fišarová, stříbrná medaile Vojtěch Marek, bronz Filip Marek.

16. 9. 2016

Milí hráči, uvědomili jsme si, že stihnout prezenci během 20 minut nebude snadné. Můžete-li, přijďte, prosím, spíše dříve než na poslední chvíli. Budova bude otevřená již od 9:00.

15. 9. 2016

Co vás čeká...

Poslední novinka pro ty, kdo rádi o soutěži přemýšlí již před jejím začátkem. Níže si může pročíst podrobný rozpis jednotlivých kol a věštbu autora ohledně výsledků:

 • Soutěž jednotlivců
 • Kolo 1 — podtitul: Klasická rozcvička — časový limit: 30 minut — maximální zisk bez časové bonifikace: 115 bodů — očekávaný zisk nejlepšího hráče: 170 bodů
 • Kolo 2 — Běžné varianty sudoku — 60 minut — 345 bodů — 350 bodů
 • Kolo 3 — Samuraj — 20 minut — 82 bodů — 122 bodů
 • Kolo 4 — Mistrovství č. 11 — 45 minut — 258 bodů — 258 bodů
 • Kolo 5 — Tvarované potvůrky — 50 minut — 291 bodů — 301 bodů
 • Kolo 6 — Neobvyklé varianty sudoku — 70 minut — 490 bodů — 380 bodů
 • Soutěž družstev
 • Kolo 1 — Bludiště — 70 minut — 880 bodů — 900 bodů
 • Kolo 2 — Obrázkové sudoku — 20 minut — 162 bodů — 262 bodů
 • Kolo 3 — Převodovka — 55 minut — 480 bodů — 490 bodů
 • Vložená logika
 • Kategorie A — Kombinované úlohy — 70 minut — 525 bodů — 350 bodů
 • Kategorie B — Malé a milé úlohy — 70 minut — 240 bodů — 250 bodů

12. 9. 2016

V souvislosti se spuštěním přihlašování do týmové soutěže doplňujeme ještě jednu novinku pro týmy. Sestavili jsme booklet pro týmovou soutěž, který obsahuje příklady 27 variant sudoku, které budete v týmové soutěži řešit. Smyslem je, abyste se seznámili s texty zadání; bude se hodit, pokud alespoň jeden hráč bude každou variantu znát. Pokud něco jasné není, můžete se doptat ve fóru. Ještě bych chtěl zdůraznit, že vybrané příklady slouží především k ilustraci principu, jejich obtížnost může být odlišná od toho, co vás čeká v soutěži. (Tam podle bodů odhadnete, co bude pracné a co snazší.) A nebojte se, letos jsme se hodně snažili, aby týmová soutěž byla zábavná ;-)

11. 9. 2016

Byl zveřejněn také přihlašovací formulář pro týmovou soutěž.

8. 9. 2016

Jako tréninkový materiál, nejen začínajícím, doporučuji úlohy z prvních 10 kol prázdninové soutěže. (Stahujte v PDF.) Tabulky 1, 2, 3, 5 a 7 z každého týdne jsou vhodné k procvičení pro 1. kolo soutěže jednotlivců, tabulky 4 a 6 pak pro 2. kolo sobotního programu. Junioři ješte mohou dohrávat poslední dvě kola online na adrese:

http://cs.sudokucup.com/content/studentska-kvalifikacni-soutez

4. 9. 2016

Co vás čeká...

V sekci Program byl zveřejněný podrobný rozpis mistrovského víkendu.

Důležité — obědy!

Pokud přemýšlíte, jak se během mistrovství postavíte ke stravování, máme pro vás následující zprávu. V restauraci Na Piavě, blízké k místu konání, jsme vyjednali možnost sobotního a nedělního oběda. Máte-li o tuto možnost zájem, zahlasujte v anketě na doodlu a my pro vás jídlo předobjednáme. Platit se bude na místě, po konzumaci; hlavním smyslem předobjednání je, aby pro vás bylo jídlo připravené a vy jste oběd během přestávky pohodlně stihli. Termín, kdy se musíme do restaurace ozvat, je pondělí 12. 9.

Na stejném místě je rezervován salonek pro sobotní večírek.

2. 9. 2016

Juniorům přeji dobrý start do nového školního roku a mám pro ně dvě zprávy. 1) Podařilo se obnovit provoz prázdninové kvalifikační soutěže, takže je možné pokračovat v online tréninku. 2) Chápeme, že účast mimobrněnských může být komplikována nároky na dopravu. Nabízíme, že váš případný doprovod (pedagog, rodič) si může také zasoutěžit tři společná kola mezi dospělými. Bez nutnosti platit startovné, ale je třeba se dopředu ohlásit.

24. 8. 2016

Omlouváme se mladým hráčům za opakované rušení denních her v prázdninové soutěži, ke kterému dochází v posledních týdnech. Důvodem jsou technické problémy na straně provozovatele serveru Sudokucup, který soutěž hostí. Chcete-li i přesto denně trénovat na blížící se juniorské mistrovství, doporučujeme vyzkoušet jinou denní ligu nebo si stáhnout úlohy z loňských prázdnin – viz novinka ze 14. 9. 2015 na této stránce.

A nezapomeňte se na zářijovou soutěž přihlašovat! ;-)

2. 8. 2016

Přihlašovací formulář pro soutěž jednotlivců byl zveřejněn. Tedy směle se přihlašujte! Narazíte-li na neobvyklé chování formuláře, či obecně s jakýmokoliv dotazy ohledně přihlašování se nebojte svěřit ve fóru.

2. 8. 2016

V souvislosti s finalizací přihlašovacího formuláře, poradili se pořadatelé o stanovení výše startovného. Vězte, na čem se usnesli. (Níže uvedené se týká účasti v celém dvoudenním programu. Účast v juniorském mistrovství ČR, v sobotu 17. 9. od 10 do 14 hodin je zdarma!)

Datum zaplacení Základní sazba Junior První účast Člen HALAS
do 5. 9. 2016 (včetně) 200 Kč 50 Kč 50 Kč sleva 50 Kč
do 16. 9. 2016 (včetně) 250 Kč 50 Kč 50 Kč sleva 50 Kč
17. 9. 2016 (na místě) 300 Kč 50 Kč 50 Kč sleva 50 Kč

Komentáře k sazbám:

Základní sazba startovného (250 Kč) odpovídá dvoudennímu charakteru akce. Rozhodli jsme se pro motivační slevu 50 Kč v případě včasného přihlášení, abychom vás motivovali k tomu, že si 11. mistrovství pevně zařadíte do vašeho zářijového kalendáře. Naopak přirážkou 50 Kč penalizujeme přihlášení / zaplacení až na místě, protože tím vznikají pořadatelům pochopitelné komplikace.

Pro juniory, tedy hráče mladší 21 let, kteří chtějí vyzkoušet nejen svou kategorii, ale celé mistrovství, stanovujeme minimální sazbu 50 Kč. Stejná sazba se týká i dospělých hráčů, kteří se v září 2016 zúčastní mistrovství ČR poprvé v životě.

Standardní slevu 50 Kč ze startovného, jako na každém turnaji, mohou uplatnit členové Hráčské asociace se zaplaceným členským příspěvkem pro rok 2016.

Za co je startovné:

Startovné tvoří v podstatě jedinou příjmovou stránku rozpočtu akce. Na výdajové stránce stojí především pronájem sálu, tisk soutěžních materiálů a odměny pro vítěze. Jako hráči za zaplacené startovné můžete očekávat úlohy, které náležitě procvičí váš mozek, a drobné občerstvení k dobití energie mezi koly soutěže. Akce negeneruje žádný zisk, případný přebytek půjde do rozpočtu HALAS k podpoře dalších sudokářských aktivit.

28. 6. 2016

Materiály z prvních tří týdnů prázdninové studentské soutěže si můžete vyzkoušet všichni. A všichni studenti s uzavřenými známkami se teď mohou s plnou vervou vrhnout i do každodenního soutěžení!

tréninkové zadání nejen pro studenty (týden 1-3)

6. 6. 2016

Byla spuštěna prázdninová přípravná soutěž pro budoucí účastníky juniorského mistrovství i všechny ostatní mladé sudokáře. Hráče mladší 21 let srdečně zveme k účasti. Starší příznivce prosíme, aby na výše uvedené upozornili všechny potenciální zájemce.

http://cs.sudokucup.com/content/studentska-kvalifikacni-soutez

1. 6. 2016

MČR v sudoku 2016 proběhne  o víkendu 17. a 18. září. Místo konání i další parametry soutěže budou velmi podobné loňskému roku.

6. 10. 2015

V archivu materiálů ke stažení na webu sudoku a logika (http://sudokualogika.cz/node/610) byly doplněny materiály z letošního roku včetně úloh z 10. mistrovství republiky v řešení sudoku. Přístup do složky 2015 mají členové HALAS se zaplacenými příspěvky za rok 2015. Pokud si myslíte, že byste se tam měli dostat a nemůžete, napište nám email.

29. 9. 2015

Reportáž „Mistrovství očima autora“ je zde: http://sudokualogika.cz/node/1216.

Fotoreportáž slovenské výpravy je na facebooku.

20. 9. 2015

 1. Matúš Demiger
 2. Jakub Ondroušek (zlato ČR)
 3. Klára Vytisková (stříbro ČR)
 4. Jakub Hrazdira (bronz ČR)
 5. Jan Zvěřina
 6. Michaela Bieliková
 7. Zuzana Hromcová
 8. Jana Vodičková
 9. Andrej Plaštiak
 10. Veronika Macků
 11. Robert Babilon
 12. Pavel Kadlečík

19. 9. 2015

16. 9. 2015

Co vás čeká...

Poslední novinka pro ty, kdo rádi o soutěži přemýšlí již před jejím začátkem. Níže si může pročíst podrobný rozpis jednotlivých kol soutěže jednotlivců:

 • Kolo 1 — podtitul: Klasická rozcvička — časový limit: 30 minut — maximální zisk bez časové bonifikace: 122 bodů — očekávaný zisk nejlepšího hráče: 172 bodů
 • Kolo 2 — Běžné varianty sudoku — 75 minut — 569 bodů — 500 bodů
 • Kolo 3 — Samuraj — 20 minut — 82 bodů — 97 bodů
 • Kolo 4 — Mistrovství č. 10 — 60 minut — 380 bodů — 380 bodů
 • Kolo 5 — Tvarované potvůrky — 50 minut — 325 bodů — 325 bodů
 • Kolo 6 — Logické sudoku — 70 minut — 585 bodů — 475 bodů

15. 9. 2015

Co vás čeká...

V sekci Pravidla byly doplněny podrobnosti týkající se hodnocení úloh, časové bonifikace, sestavování výsledkových listin a průběhu playoff soutěže jednotlivců. Zveřejňujeme tyto texty s předstihem proto, A) abyste měli v případě zájmu čas se s nimi seznámit, B) abyste nás případně upozornili na nesrozumitelné, či nelogické pasáže v pravidlech. Finálně budou specifická pravidla soutěže vyvěšena a vyhlášena na místě.

14. 9. 2015

Jak bylo dříve slíbeno, zveřejňujeme kompletní materiály z prázdninové kvalifikační soutěže. Jedná se o optimální materiál k tréninku na první tři kola soutěže. Zároveň gratulujeme Natálce Chanové z Púchova, která jako jediná vydržela celé prázdniny trénovat online.

13. 9. 2015

Co vás čeká...

Nejen pro ty, kdo pravidelně sledují webové stránky mistrovství, nabízíme další materiál, který můžete využít při přípravě na soutěž. Jedná se o ukázky několika základních logických úloh. S většinou se setkáte ve vložené logické soutěži a co je důležitější, tyto logické úlohy budou zakomponovány do soutěžního sudoku v šestém kole jednotlivců. Smyslem zveřejnění ukázek je, aby se hráči, kteří logiku neřeší pravidelně, seznámili se základními pravidly, aby se vědělo, jak vypadá had, který se sám sebe nedotýká, jak vypadá standardní námořná flotila, co je to počet viditelných mrakodrapů, že tykadla vedou přímo a nekříží se a podobně. Pokud by vám nebylo cokoliv z příkladů jasné, nestyďte se ve fóru zeptat.

11. 9. 2015

Máte-li chuť naladit se na 10. mistrovství, do jehož startu již zbývá jen pár dní, zavzpomínejte s námi na 9 historických milníků na cestě k letošnímu 10. ročníku:

10. 9. 2015

Vložená HALAS liga v logice

V programu sudokářského víkendu je zařazena v sobotu od 14 hodin vložená soutěž v řešení logických úloh. Jejím cílem je na chvíli odlehčit mozky přetížené sudoku a představit všem účastníkům pestrý svět logiky. Navíc je tato soutěž zařazena do celoročního seriálu turnajů — HALAS ligy.

Vzhledem k tomu, že víkend je sudokářský, zkušenosti účastníků na poli logických úloh jsou výrazně diferencované. A my nechceme, aby se ti nejlepší nudili ani aby se nováčci trápili. Proto jsme se rozhodli zopakovat koncepci použitou v roce 2013 (a také běžně na většině slovenských turnajů) — to jest nabízíme soutěž ve dvou výkonnostních kategoriích. "Áčko" je určeno pro ambiciózní a zkušené hráče, "béčko" je stravitelné pro každého.

Omlouvám se za rozvláčnost sdělení, nyní se dostávám k jeho jádru: Rozhodli jsme se, že výsledky obou kategorií logické soutěže zohledníme do HALAS ligy. Přičemž za výsledky v kategorii A se bude udělovat 30+20 bodů tak, jak je popsáno v soutěžním řádu. Kategorie B bude mít pouze poloviční dotaci 15+10 bodů při zachování principu. Takže pro hráče bojující o čelo HALAS ligy je volba jasná (=A), ale zároveň nikdo nepřijde bodově zkrátka.

Týmová soutěž v sudoku

Nedílnou součástí mistrovství je také soutěž týmů. Předpokládáme, že ji vyzkouší všichni, kdo zůstávají oba dny. Přesto prosím nepodceňujte přihlašování týmů. Poté, co se přihlásíte jako jednotlivci, nezapomeňte zaregistrovat i vaši trojici. Pokud spoluhráče nemáte a hledáte, ozvěte se ve fóru. A poslední nezařazené zařadíme v sobotu dopoledne na místě.

8. 9. 2015

Důležité — obědy!

Pokud přemýšlíte, jak se během mistrovství postavíte ke stravování, máme pro vás následující zprávu. V restauraci Na Piavě, blízké k místu konání, jsme vyjednali možnost sobotního a nedělního oběda. Máte-li o tuto možnost zájem, zahlasujte v anketě na doodlu a my pro vás jídlo předobjednáme. Platit se bude na místě, po konzumaci; hlavním smyslem předobjednání je, aby pro vás bylo jídlo připravené a vy jste oběd během přestávky pohodlně stihli. Termín, kdy se musíme do restaurace ozvat, je pondělí 14. 9.

Na stejném místě je rezervován salonek pro sobotní večírek.

Co vás čeká...

Ve třetím kole soutěže jednotlivců i juniorů budete řešit propojené tabulky klasického sudoku. Chcete-li potrénovat, můžete například vyzkoušet zadání z jedné letošní menší soutěže. Předpokládám, že sami rychle přijdete na to, že nejzajímavější jsou propojovací čtverce, které jsou na začátku prázdné, ale váže se k nim nejvíce podmínek. (Ke stažení: ZADÁNÍ ŘEŠENÍ.)

6. 9. 2015

V sekci Program jsme zveřejnili podrobný program s rozpisem jednotlivých kol. Pořadatelé si stále vyhrazují právo na drobné úpravy časového harmonogramu. Nicméně zařazení kol do jednotlivých půldnů a začátky řešení v jednotlivé půldny se již měnit nebudou.

Jak je psáno již níže, jedním zdrojem k tréninku je studentská kvalifikační soutěž (SKS), která probíhá již od června. Mnoho studentů online neřeší. Materiály jsou dostupné také v PDF na stránce Juniorské novinky, zatím po jednotlivých kolech. V týdnu těsně před mistrovstvím zveřejníme i kompletní PDF soubor se všemi 105 úlohami!

Co vás čeká...

První kolo soutěže jednotlivců (též juniorů) bude na MČR zaměřeno na klasické sudoku, proto se hodí procvičit pondělní, úterní, středeční, páteční a nedělní úlohy z SKS. Ve druhém kole se setkáte s běžnými variantami neklasického sudoku, téměř všechny mají svůj příklad mezi čtvrtečními a sobotními úlohami z SKS. Pamatujte, že těžko na cvičišti, lehko na bojišti!

3. 9. 2015

Máme radost z prvních 40 přihlášených účastníků a prvních 3 sestavených týmů. Doufáme, že i v čase zbývajícím do začátku soutěže budou tato čísla utěšeně narůstat.

Upozorňujeme, že v období 1. až 18. 9. platí základní sazba startovného (200/250 Kč), viz níže. Přihlášení a platba na místě je ještě o 50 Kč dražší. Takže s přihlášením neotálejte. Naopak je na čase domlouvat se s přáteli na dopravě či ubytování.

Mírně jsme aktualizovali sekce Pořadatelé a partneři a Odkazy jinam.

Hledáte-li úlohy k potrénování, kromě obvyklých denních lig na sudokářských serverech doporučujeme pdf verzi studentské kvalifikační soutěže.

Podrobný program mistrovství můžete očekávat v příštím týdnu.

Máte-li dotazy a nejasnosti, fórum je tu pro vás!

10. 8. 2015

Studentská kvalifikační soutěž provozovaná společně se serverem Sudokucup se svým desátým kolem překlopila do poslední třetiny. To znamená, že mistrovství je blíž a blíž. A také to znamená, že již bylo publikováno 70 tabulek velmi vhodných pro trénink. Nejen pro mládež. Úlohy v PDF si můžete stáhnout v sekci studentské novinky. Garantuji všem, kdo si úlohy poctivě vyřeší, že na mistrovství budete excelovat. Alespoň v první třech kolech wink

4. 8. 2015

Těšíte se? Přihlašovací formuláře jsou již zveřejněny! Včasné přihlášení navíc přináší slevu na startovném.

4. 8. 2015

V souvislosti s finalizací přihlašovacího formuláře, poradili se pořadatelé o stanovení výše startovného. Vězte, na čem se usnesli.

Datum zaplacení Junior Nováček Člen HALAS Nečlen
do 31. 8. 2015 (včetně) zdarma zdarma 150 Kč 200 Kč
do 18. 9. 2015 (včetně) zdarma zdarma 200 Kč 250 Kč
19. 9. 2015 (na místě) zdarma zdarma 250 Kč 300 Kč

Komentáře k sazbám:

Jak bylo již dříve uvedeno, hráči mladší 21 let startovné neplatí, a to v případě že se účastní juniorského mistrovství (sobota 10 až 14) i v případě, že chtějí vyzkoušet celý dvoudenní program.

Za nováčka označujeme v souladu se Soutěžním řádem a zvyklostmi HALAS dospělého účastníka, který se doposud nezúčastnil žádného živého turnaje pořádaného HALAS. Také tito hráči neplatí startovné, dá se říci, že jim nabízíme, aby si naši soutěž vyzkoušeli napoprvé zdarma a do budoucna se rozhodli, zda jim stojí za to do intelektuální zábavy investovat.

Základní sazba startovného (250 Kč) odpovídá dvoudennímu charakteru akce. Rozhodli jsme se pro motivační slevu 50 Kč v případě včasného přihlášení, abychom vás motivovali k tomu, že si jubilejní 10. mistrovství pevně zařadíte do vašeho zářijového kalendáře. Naopak přirážkou 50 Kč penalizujeme přihlášení / zaplacení až na místě, protože tím vznikají pořadatelům pochopitelné komplikace.

Standardní slevu 50 Kč ze startovného, jako na každém turnaji, mohou uplatnit členové Hráčské asociace se zaplaceným členským příspěvkem pro rok 2015.

Za co je startovné:

Startovné tvoří v podstatě jedinou příjmovou stránku rozpočtu akce. Na výdajové stránce stojí především tisk soutěžních materiálů a odměny pro vítěze. Jako hráči za zaplacené startovné můžete očekávat úlohy, které náležitě procvičí váš mozek, a drobné občerstvení k dobití energie mezi koly soutěže. Akce negeneruje žádný zisk, případný přebytek půjde do rozpočtu HALAS k podpoře dalších sudokářských aktivit.

14. 7. 2015

Doplnili jsme stránky mistrovství o následující základní informace: rámcový program, pravidla a principy mistrovství. Dodal bych, že fórum je stále otevřeno vašim případným dotazům.

1. 6. 2015

Tyto stránky mistrovství byly aktualizovány pro rok 2015. Informace o dřívějších ročnících hledejte v archivu.

Byla vyhlášena a spuštěna Studentská kvalifikační soutěž. Vzhledem k tomu, že účast je zatím spíše slabá, prosíme doporučte ji všem svým mladým přátelům. Připravili jsme pro ně i přehledný návod, jak se soutěže účastnit. Zadání a řešení z jednotlivých kol, která pravidelně zveřejňujeme mezi juniorskými novinkami pak lze doporučit jako tréninkový materiál všem potenciálním účastníkům letošního MČRS.