Playoff Mistrovství ČR v sudoku 2020

Vyvrcholením dvoudenního programu MČR v řešení sudoku 2020 bylo playoff soutěže jednotlivců. Netradiční oproti posledním rokům byla jeho podoba, o medailistech rozhodlo luštění na flipchartech.

Robert Babilon coby autor nám své přání, abychom zajistili flipcharty pro finále, sdělil již na začátku příprav MČRS 2020. Větší zážitek pro diváky v sále, při zajištění techniky případně i pro diváky po akci, na straně jedné, nezvyk pro většinu finalistů na straně druhé, stučně shrnuto. Nicméně do finále republikového mistrovství se probojují jen ti nejlepší, kteří se též dokáží nejlépe adaptovat na dané podmínky.

Průběh playoff zahrnoval 3 fáze - semifinále, eliminace a finále. Do semifinalové části postupovali hráči ze 4. až 7. příčky po základní části. Dvě kola luštění a součet jejich startovní pozice (4-3-2-1 b.) s pořadím dosaženým v obou kolech (4-3-2-1 b.) rozhodl o nejlepším hráči, který postoupil do eliminační fáze. Tam na něho čekali 3 nejlepší po základní části. Po dvou eliminačních kolech vypadl hráč s nejnižším bodovým součtem a tři postupující si to rozdali ve finále na třech tabulkách sudoku (hodnocené 5-3-1 b.) Ve všech kolech luštili soutěžící naráz, šlo tak porovnávat, jak si mezi sebou vedou. Hráči zároveň mohli vnímat, pokud některý ze soupeřů tabulku dokončil, takže o napětí nebylo nouze jako při jakémkoli jiném finalovém klání.

Robert vybral pro playoff 7 úloh, vedle klasického sudoku je tvořilo 5 známých variant a úloha Motýl, kterou lze považovat za poznávací značku 15. MČRS. Vyskytovala se v základní části a byla jednou z úloh týmové soutěže. Jubileum s číslicí 15 bylo vloženo v playoff do úloh Renban, Antiknight a XV. Všechny úlohy si lze vytisknout z pdf a vyluštit, koukněte na Úlohy playoff.

Samotný souboj o postup do playoff byl zajímavý po oba dny, pořadí se přelévalo a lze říci, že na postup do playoff měla celá první desítka po základní části MČRS 2020. Dokladem jest rozdíl jednoho bodu mezi posledním playoffistou Honzou Vondruškou a osmou Jančou Novotnou. Tři body pak dělily hráče na 2. až 4. místě a rozhodly, že čtvrtý Honza Zvěřina, který vedl celkové pořadí soutěže po 5 kol základní části, si nakonec své místo v boji o podium musí zasloužit v semifinále.

Průběh luštění playoff je zachycen v několika videích, pokud se chcete inspirovat, navštivte náš nový Rajčatový kanál.

Semifinále

V semifinále se představili Honza Vondruška, Verča Macků, Honza Novotný (alias Krtek) a Honza Zvěřina (alias šošon), nazvěme to soubojem mládí proti zkušenosti. smiley Dvoukolové semifinále určilo postupujícího do eliminační fáze a celkové pořadí MČRS 2020 na 5. až 7. místě. Nezáleželo na bodových rozdílech ze základní části, ani na časových rozestupech během playoff, pouze na pořadí, tudíž, kdo doluštil dříve a správně, měl více bodů. Oprava chyby při luštění na flipchartech stojí zpravidla více času než na papíře, takže byla důležitá rychlost a přesnost řešení.

S první semifinalovou úlohou, Renban sudoku, se nejlépe popasoval Krtek (úlohu zvládl za 3:24) a přiblížil se postupu do další fáze. Druhou odevzdávající byla Verča (5:37), třetí Honza V. (8:11). Šošon udělal v průběhu luštění chybu a i přes několikerou opravu se mu nepořadilo dát čísla do kupy v desetiminutovém časovém limitu. Detailní průběh luštění Renbanu je pokusně popsán v návodu. Pořadí se trochu přeskupilo, Krtek měl nyní 7 bodů, Verča se šošonem 5 bodů a Honza V. 3 body a na všechny čekalo Antiknight sudoku. Jako první ho dokončil šošon, ale postup do eliminačního kola si už nenechal vzít druhý Krtek. Verča s Honzou Vondruškou své nabyté zkušenosti jistě zúročí v příštích letech.

Výsledky semifinále

Semifinalista Body ze ZČ 1. kolo 2. kolo Body SF Pořadí
Jan Zvěřina 4 1 4 9 5.
Jan Novotný 3 4 3 10 postup
Veronika Macků 2 3 2 7 6.
Jan Vondruška 1 2 1 4 7.

Eliminace

Fáze eliminační, též dvoukolová, měla za úkol určit hráče, který se do finalového kola nepodívá, zároveň však se získané body všem třem šťastlivcům dále počítaly do výsledků finalové části. Nejlepší tři po základní části - Kuba Ondroušek, Matúš Demiger a Kuba Hrazdira (alias Gotroch) - doplnili Honzu Novotného a splečně luštili v eliminační fázi sudokové úlohy Quadro a Extraregiony. Časový limit na úlohy byl zkrácen na 9 minut.

Kuba Ondroušek začal pěkně zostra a dokončil Quadro v čase 1:43, druhý Kuba v čase 3:13. Matúš měl hotovo v čase 4:56, podmínky úlohy Quadro splnil, ale sudoku už ne, celkem v tabulce nakupil 11 chyb. V tuto chvíli úloha nevycházela ani Krtkovi, který v ní měl 13 špatných políček, ale k tomu 4 minuty k opravě. Jak náročné může být chybnou úlohu na flipchartu opravit, se opět ukázalo, Krtek po 9 minutách zakončil kolo s celkem 20 chybnými políčky. Co se týče eliminace, tak Černého Petra nyní bral Krtek s 2 body, nicméně v případě vítězství v úloze následující měl stále šanci předstihnout Matúše či Gotrocha, kteří byli nyní na 5 bodech.

Extraregiony byla i podle předluštitele nejtěžší z úloh pro playoff, tudíž Robert opět zvýšil limit na 10 minut. Až za polovinou časového limitu odevzdává jako první Krtek (v čase 5:13) a živí šanci k postupu do finalové fáze, k čemuž potřebuje, aby Kuba Ondroušek předstihl jednoho ze dvou soupeřů. V tu chvíli by při rovnosti bodů rozhodoval počet získaných bodů na dvou tabulkách eliminační fáze. Nedlouho po Krtkovi odezvdává Matúš (5:33), třetím do party se správným řešením byl Gotroch za 8:14. Poslední Kuba Ondroušek stihl vše také v čase kolem 8:35. Nejméně bodů ze čtveřice účastníků eliminační fáze má Krtek, který obsazuje 3. příčku na MČR v sudoku a dál již nepokračuje.

Výsledky eliminace

Adept finále Body ze ZČ 3. kolo 4. kolo Body EL Pořadí
Jakub Ondroušek 4 4 1 9 postup
Matúš Demiger 3 2 3 8 postup
Jakub Hrazdira 2 3 2 7 postup
Jan Novotný 1 1 4 6 4. (bronz ČR)

Finále

Finále obstarají tři tabulky a průběžný součet bodů 9-8-7 napovídá, že se začíná takřka "nanovo". První XV nabídlo velmi svižné a vyrovnané výkony, Kuba Ondroušek 2:48, Kuba Hrazdira 3:25, po čemž si Matúš musel ulevit, poněvadž mu zbývaly poslední tři políčka, tabulku zvládl tedy za 3:30. Emoce k finalovým bojům patří, alespoň je vidět, že se hraje o hodně. smiley Nadstandardní výkony hodné finále pokračovaly na další tabulce. V úloze Motýl tvořily jeho křidélka čáry, na nichž byl vyznačen výsledek rozdílu čísel z polí, které čáry spojovaly. Limit na tabulku 7:30 určený pro všechny finalová kola byl opět s přehledem pokořen, tentokrát v pořadí Matúš 3:59, Kuba O. 4:04 a Gotroch 4:28. Průběžný součet před posledním kolem 17-14-11 nabízel stále možnost změn v celkovém pořadí turnaje.

Mistrovství ČR v sudoku 2020 otevřelo kolo klasik a teď ho poslední úlohou playoff klasika uzavírá. Jakub Ondroušek má hotovo za 2:44, neodbývá kontrolu, odevzdává v čase 3:07 a stává se českým sudokovým mistrem pro rok 2020. Tím pádem se již další pořadí nemůže změnit. Na druhém místě skončil Matúš Demiger ze Slovenska, náš člen a pravidelný účastník MČRS, a třetí příčku, ale druhé místo na českém pódiu, zabírá stálice MČRS Jakub Hrazdira. Gratulace všem!

Výsledky finále

Finalista Body z EL 5. kolo 6. kolo 7. kolo Celkem Pořadí
Jakub Ondroušek 9 5 3 5 22 1. (zlato ČR)
Matúš Demiger 8 1 5 3 17 2.
Jakub Hrazdira 7 3 1 1 14 3. (stříbro ČR)

 

Komentář playoff MČRS 2020 bych zakončil slovy Roberta Babilona vyjadřující jeho motivaci výběru této formy playoff:

"Děkujeme účinkujícím za hezké představení, ostatní se doufám něco přiučili." smiley

sepsal Pavel Kadlečík, předluštitel playoff

PřílohaVelikost
mcrs2020_ulohy_playoff.pdf229.26 KB