Tak nevím, jestli jsem sama, připadá mi to jako hra na slepou bábu. Už mám několik možných řešení, všechny špatně, nemám se čeho chytit s těmi skrytými oblastmi.Je nějaká další rada, jak pochopit to zadání???
Děkuji všem, problém byl v tom, že jsem skryté oblasti označovala jako 0 a ne skutečným počtem políček.
Možná než skrytá oblast se to mohlo nazvat "neoznačená"... je potřeba si uvědomit, že pro všechny stejně velké oblasti (bez ohledu na počet čísel v zadání, která jsou uvnitř) platí, že se navzájem nedotýkají stranou.
To např. dokáže rozhodnout, jestli ta skrytá oblast velikosti 3 nejsou správně oblasti dvě o velikosti 1 + 2.
Plus samozřejmě číst pozorně zadání, zejména druhou větu v odstavci POZOR.
...
POHOV
Aha, takže je matoucí název skrytá oblast. Já textové zadání úlohy přebral z českého překladu GP a nesnažil se ho psát svými slovy.
Skrytou oblastí se myslí oblast, pro kterou v zadání není uvedena žádná číslice, jakoby se tam v průběhu luštění sama vynoří. V tabulce tak vznikne sektor políček, který nejde přiřadit k žádné oblasti se zadaným číslem, například sektor 3 políček, které nepasují či nedosahují do žádné oblasti. Pak tyto tři políčka utvoří vlastní oblast o 3 polích, anebo mohou utvořit dvě oblasti, jedna z nich bude mít velikost 1 pole a druhá velikost 2 polí.
Skrytá oblast může vzniknout kdekoli v tabulce, tj. na okraji, ve středu, může být jakkoli velká, např. jedno políčko, 2 pole atd.
Číslo 1 nelze změnit na nulu, to by mohlo být v zadání uvedeno. Já bral, že 1 políčko má velikost 1, tak když bych ho změnil na 0, tak jsem v koncích.
Děkuji za odpověď,
v podstatě luštím stejným způsobem, už mám 48 možných řešení - všechny špatně. Zajímalo by mě, jestli 1 může být tedy i O ( skrytá oblast). Takže skrytá oblast může mít větší počet políček, i když tam číslo nebude uvedeno? Nebo se jedná jen o oblast od okraje?
Každopádně dík.
Ahoj,
první úloha z aktuálního kola dlouhodobé je klasické fillomino, ale s tím, že místo správně zadaných čísel je uvedena každá hodnota čísla o 1 jinak (méně či více), než jaká je velikost oblasti, do které číslo patří.
Já luštím fillomino dvěma způsoby:
a) Je zadáno číslo a já se ho snažím nacpat či rozjet, kam se dá, abych oblast o zadané velikosti byl schopen v tabulce vytvořit. To se hodí hlavně pro vyšší čísla.
b) Nebo mám políčko, pro které nevím, do jak velké oblasti patří. Může to být zmíněná "skrytá" oblast, tedy oblast, která nemá v zadání žádné číslo, nebo se mi časem podaří políčko propojit s jiným zadaným číslem. A pomáhá mi, že vidím, s jakými oblastmi sousedí, a pak tyto čísla mohu vyloučit z mé úvahy o celkové velikosti oblasti (v pravidlech je, že oblasti stejné velikosti se nesmí dotýkat stranou.)
Nevím, jestli jsem něco vysvětlil? Kdyžtak mohu napsat způsob řešení hned po skončení kola...
Pokud by někdo chtěl procviit klasické fillomino, tak jsem našel, že bylo
- v dlouhodobé soutěži asi před rokem
http://sudokualogika.cz/liga/pdf/bf2d0ebb4f265471f7333a7ff2f141f3.pdf
- jako tréninkové před soutěží ABC TEST, na straně 3
http://sudokualogika.cz/sites/default/files/2021_abc_test_practice_set.pdf
-nebo přímo v soutěži, na straně 4
http://sudokualogika.cz/sites/default/files/2021_abc_test_PB_v1_land.pdf