Fotbal - zadání a řešení

5 odpovědí [Poslední]
suxik
Offline
Připojen: 2021-10-29

Ahoj všem, chci se zeptat, jestli měl někdo stejný problém s pochopením zadání jako já. Jsem tu nový, ale ani přítelkyně, která tu luští roky, nepochopila zadání, které podle mě bylo napsáno dost nejednoznačně. U logické úlohy bych ocenil asi rigoróznější popis nebo aspoň příklad, který se občas objevuje.

Teď jsem se podíval na výsledek přikladu 1 a vůbec nechápu, proč hned první hráč č. 7 u sebe nemá žádný míč? Mohl by mi někdo vysvětlit zadání i tu sedmičku prosím?

medvido
Offline
Připojen: 2011-12-10
Parity od kraje - opravené zadání

Ahoj, omlouvám se všem za komplikace. To je tak, když na to má člověk výjimečně moc času ;)
Opravené zadání nahráno. Pokud se někomu pořád zobrazuje staré, Ctrl+F5 to řeší.
Pěkné luštění ;)

J.

mtronic
Offline
Připojen: 2011-12-12
Parity od kraje

Naštěstí ta první vede velmi rychle do sporu, pokud se to člověk pokusí luštit podle uvedeného zadání délky posloupností. Původně jsem předpokládal chybu v názvu úlohy....

babilon
Offline
Připojen: 2012-02-02
Parity od kraje

Do zadání úlohy se vloudil šotek a textová část zadání popisuje jinou úlohu. Nicméně název "Parity od kraje" je dostatečně vypovídající. Číslo vně obrazce udává počet čísel stejné parity (sudá/lichá) od kraje v příslušném směru.

Nekra
Offline
Připojen: 2014-03-04
reakce k fotbalovému sudoku

Ahoj,

přiznávám se, že jsem to nepochopil taky (a to jsem to možná kdysi luštil v Krtkově poháru).
Vyložil jsem si to tak, že vedle každého hráče je míč (podle týmu 8 nebo 9)
a čáry, které nesmí křížit hráč druhého týmu vedou mezi těmi míči (ne hráči).
Ještě jsem si k tomu uměle vnesl předpoklad, že ten míč je u každého hráče jiná 8 nebo 9.

Načež mi to pak začalo haprovat na výkladu, jestli "nekříží hráč druhého týmu" se myslí od středu pole ke středu pole, anebo stačí z libovolného místa na libovolné místo (u jedné dvojice by mi to vyšlo jen po linii mezi poli).

Na druhou stranu se ještě přiznávám, že jsem to zkoušel luštit až na poslední chvíli (v neděli). Pak už mi přišlo naivní psát dotaz a doufat v odpověď před termínem.

@kousek-nebe: Je/bývá pořád první příspěvek ve vláknu neviditelný? (U infookýnka o komentářích. ; To, že ho nevidím, nevylučuje lokální chybu.)

@suxik:
1) Mám zatím zkušenostní dojem, že pokud byl dotaz na nejasnost zadání vnesen "dostatečně včas", tak zadání bylo dovysvětleno (ne nutně autorem, třeba i jiným řešitelem,co vyřešil) ještě před uplynutím týdenního limitu.
2) Přinejmenším někdy dříve se první příspěvek ve vláknu nezobrazoval v oznamovacím okýnku Poslední komentáře. (Jak píšu výše, já ho tam nevidím, ale pokud bylo opraveno, tak jde o lokální chybu.)

Tím mám na mysli, že pokud se zeptáš na zadání "dostatečně včas" během luštícího týdne, tak věřím, že taky dostaneš ujasnění k zadání.
To okénko "Poslední komentáře" je dobré k tomu, že se o komentářích dozví víc lidí (~více lidí, co mohou odpovědět na dotaz).
Pokud by se první komentáře ve vláknu pořád obecně nezobrazovaly, tak použití nového vs. již existujícího vlákna by byl rozdíl mezi neviditelností a viditelností v oznamovacím okénku.

kousek-nebe
Offline
Připojen: 2012-05-27
Zelená je tráva, fotbal to je hra ...

Ahoj,

máš pravdu, že by si tahle úloha rozhodně zasloužila příklad. Myslím, že když jsem ji kdysi viděl prvně, taky jsem tápal a přitom mi jinak mičuda u nohy není cizí. ;-)

Míčem je myšleno číslo 8 v případě jednoho týmu a číslo 9 v případě týmu druhého. Hráč číslo 1 sousedí stranou či úhlopříčně s číslem 8, do kterého když kopne, míč dorazí k hráči s číslem 2 a tak dále až k hráči s číslem 7, který u sebe míč nemá, sedmička je jen příjemce přihrávky. Dráhy přihrávek se mohou křižovat, ale nesmí být v cestě jiný hráč.

Přičmáral jsem něco málo k řešení úlohy, zkus kouknout sem. Čarami jsou přihrávky a ty barevné hroudy znamenají míče. snad to pomůže. :-)

Chce to trénink, ale potenciál vidím, držím palce při zdolávání dalších kusů. ;-)

Měj se,

kousek-nebe