Pět čtverců

13 odpovědí [Poslední]
Turrican
Offline
Připojen: 2014-07-03

Může být menší čtverec celý uvnitř většího čtverce?
Samozřejmě za předpokladu, že podle pravidel nebudou mít společné části stran ani se nebudou dotýkat rohem.

KrtekHonza
Offline
Připojen: 2011-11-25
díky za ni

Máš pravdu. Líná huba je holé neštěstí a fórum je tu přesně od toho. Proč jsem tě podezříval z prudičství... no, asi že jsi jediná, kdo se občas zeptá... Tak nic ve zlým ;-)

Nekra
Offline
Připojen: 2014-03-04
Odpověď

Ahoj

Díky za odpověď. Nebylo mi to jasné a i když mne při psaní dotazu napadlo, že by tam mohla být prázdná políčka, přesto mi přijde jistější se zeptat, než řešit úlohu možná nezamýšleným způsobem, pokud si to "intuitivně" vyložím "blbě (jinak než bylo zamýšleno)".
Zkoumat odpovědní kódy mne nenapadlo, to přiznávám.

KrtekHonza
Offline
Připojen: 2011-11-25
Příbory patří jen k talířům

Ahoj!

Doplnil jsem do textu zadání slůvko "nejvýše" (nejvýše jedno písmeno) a požádal jsem Davida o záměnu zdrojových souborů v databázi.

Dovol mi otázku na tělo. Jde ti o poukázání na nedokonalost zadání - nebo opravdu nerozumíš, co se po tobě jako řešiteli žádá? Přijde mi totiž z vyčíslení jednotlivých řádků a sloupců naprosto zjevné, že některá políčka musí zůstat prázdná.

(Navíc ve formulaci odpovědních kódů je napsané "pro prázdná políčka použijte X".)

Ono se to zadání postupně rozvíjí. První věta říká, co umístit, druhá, jaká se používají písmena, další to zpřísňují a nejdůležitějším prvkem obrazce je to vyčíslení. Nepopírám, že ta druhá věta je z matematického pohledu nepřesná, ale ostatní prvky mi přijdou dostatečně jasné, aby se hráč i přesto zorientoval.

Krtek

Nekra
Offline
Připojen: 2014-03-04
Přibory a zadání

Není mi jasné zadání úloh s příbory.
V obou zadáních se mají umístit kompletní sady o 4 kusech, v lehčí úloze 4 (16 ks) ve větší 11 (44ks). Zároveň je v zadání napsáno, že máme jedno písmeno vepsat do každého políčka, ke každému talíři patří lžíce, nůž a vidlička a každý kus příboru patří k přesně jednomu talíři. Přitom oblasti obsahují více polí (menší 25, větší 64).

Ze zadání mi vůbec není jasné, co s těmi "přebývajícími" 9ti resp. 20ti poli dělat. Když do nich v souladu s první částí zadání napíšu písmena T,L,V nebo N, pak buď nebude splněna podmínka "každý talíř má svou lžíci, nůž i vidličku a každý kus příboru patří k přesně jednomu talíři", nebo nebude splněn počet sad (u větší úlohy, 64 je dělitelné 4mi beze zbytku). Když je nechám prázdná, tak zas nesplňují podmínku "Do každého políčka vepište jedno písmeno."

KrtekHonza
Offline
Připojen: 2011-11-25
Chybka se vloudila

Ano, ano, chyba vzniklá tupým kopírování. U menšího E&Q pochopitelně nejsou čtverce, ale nepravidelné podoblasti. Díky za pochopení.

Nekra
Offline
Připojen: 2014-03-04
Červi; E&Q

Jo, po vyřešení malé úlohy bylo větší jasno. I když ta velká si zaslouží 10 bodů, protože se mi ji nepovedlo vyřešit.

U malé E&Q jsou patrně myšleny "ohraničené oblasti"? Nevidím tam ohraničené čtverce (ohraničené oblasti nemají tvar čtverců).

KrtekHonza
Offline
Připojen: 2011-11-25
Červíci

Ahoj!

V zadání, doufám, nic nechybí. Červíci se mohou prázdnými políčky mezi hvězdami klikatit zcela libovolně. Tedy kromě toho, že se vzájemně nepotkávají ve stejném políčku. Věřím, že po vyřešení menší úlohy bude o pravidlech jasno pro tu větší potvoru. Která je mimochodem převzata jako neřešená z logiky A při MČRS.

Krtek

Nekra
Offline
Připojen: 2014-03-04
Hvězdy a Červi

Tak když se doporučuje nezakládat nové téma...

Pro upřesnění, má platit, že červ se nedotýká sám sebe a to ani rohem?
V zadání to není, tak mne zajímá, jestli to tam opravdu není záměrně (a nejedná se o chybějící instrukci).

eifel_mp
Offline
Připojen: 2013-04-10
easy as abc

Ďakujem, už tomu rozumiem - a boli to krásne úlohy, keď už som vedela, o čo ide :-) A Matúšovi ďakujem, že mi poslal originálne zadanie z Chorvátska, to mi dosť pomohlo :-)

KrtekHonza
Offline
Připojen: 2011-11-25
Easy as ABC - křížovka

Ahoj!

Omlouvám se za ne zcela vyčerpávající zadání.

Úlohu znám z mistrovství světa v Chorvatsku. Uznávám, že moc jinde jsem ji neviděl.

Jedná se o kombinaci Kakura a Easy as ABC. Takže "slovem" je míněn úsek řádku / sloupce tak, jako v kakuru či křížovce. V něm se vyskytují přesně tři různá písmena (a vhodná počet mezer). Viditelnost, ta je vysloveně podle Easy as ABC. Jediná malá odlišnost je v tom, že velmi krátké úseky řádků / sloupců (délky 1 nebo 2) mohou obsahovat cokoliv.

Stačí takto?

Krtek

eifel_mp
Offline
Připojen: 2013-04-10
ABC krizovka

Vôbec nerozumiem zadaniu Easy as ABC krížovky z tohto kola dlhodobej súťaže. Koľko písmen môže (musí) byť v riadku, prípadne koľko slov? Môžu byť v slove rovnaké písmená vedľa seba? Chýba mi tam nejaký príklad, neviete niekto o podobnej úlohe niekde na webe? - najlepšie aj s riešením. Už sa mi stalo, že som úlohu nevedela vyriešiť, ale prvýkrát som narazila na niečo, kde ani netuším, čo mám robiť :-)

Turrican
Offline
Připojen: 2014-07-03
Čtverce

Děkuji za odpověď, mě bylo jasné, že pokud je čtverec 1x1 součástí některého součtu, tak to jinak nepůjde, jen jsem si to chtěl ověřit :-)

KrtekHonza
Offline
Připojen: 2011-11-25
Čtverce

Omlouvám se, že jsem si nevšiml otázky. A tentokrát velmi dlouho. Je to pořád stejný problém - že odpověď na jakýkoliv komentář se objeví i na titulní stránce vpravo dole. Ale nové téma nikoliv. Proto vřele doporučuji u otázek tohoto typu jednoduše rozvíjet některé již existující vlákno o dlouhodobé soutěži a nezakládat nové.

K otázce samotné - ano, čtverce mohou být vnořené, pokud se dodrží vše ostatní, co je v pravidlech.