Nejednoznačná zadání

2 odpovědi [Poslední]
Storm
Offline
Připojen: 2012-01-15

Ahoj, poslední dobou se množí na fed-sudoku zadání, která mají více možných řešení. Automat ale jako správné řešení přijme pouze jedno z nich. Výsledný čas je potom závislý na tom, na kolikátý pokus z možných správných řešení trefím zrovna to chtěné. Poslední příklad Krtkův pohár - Diagonálně sousledné č.4 má dokonce 4 možná správná řešení. A není to bohužel ojedinělý případ.

Storm
Offline
Připojen: 2012-01-15
Máš pravdu, omlouvám se, to

Máš pravdu, omlouvám se, to mi v té chvíli nedošlo.

Díky Honza

KrtekHonza
Offline
Připojen: 2011-11-25
Nejednoznačná zadání

Ahoj!

Nemyslím si, že by se nejednoznačná zadání vyskytovala, ve všeobecnosti. Ale jednodušší to bude vyvracet na konkrétních případech.

Postup řešení čtvrté úlohy aktuálního kola Krtkova poháru zveřejníme po skončení kola.

Je důležité - nejen u úloh ála sousledné - mít stále v pozornosti negativní podmínku: Tam, kde není značka, tam nesmí být sousledná dvojice. To plyne přímo ze zadání, kde se píše, že jsou vyznačeny VŠECHNY sousledné dvojice. Negativní podmínka vyřeší většinou koncovku, kdy se může zdát, že nelze rozhodnout mezi několika možnými řešeními. Ale také může být velmi užitečné ji používat už v průběhu řešení k vylučování kandidátů. Příklad můžete vidět již v prvním zveřejněném postupu na sousledné sudoku z alternativ.

KrtekHonza